Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Orzechówka ( Nucifraga caryocatactes)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: krukowate (Corvidae)
gatunek: Orzechówka ( Nucifraga caryocatactes)
Charakterystyka/ morfologia
Pokrojem i zachowaniem przypomina sójkę., ale ma masywniejszą budowę z większym dziobem i krótszym ogonem. Z daleka wydaje się ogólnie szara z ciemną czapeczka i czarnymi skrzydłami. Z bliska dorosłe ptaki są ciemnobrązowe, usiane białymi kropkami w kształcie spadających kropli, mają brązową czapeczkę i ogon z białą przepaską na końcu, czarne skrzydła . Młode są jaśniejsze i mają białawe gardło i mniej plamek, które są drobniejsze. Porusza się podobnie jak sójka, ale lata pewniej i dalej. Hałaśliwa. Często wydaje głos alarmowy „rrrekrrrek”. Pieśń złożoną ze skrzekliwych dźwięków słyszy się rzadko. Prowadzi osiadły tryb życia. Długość ciała 28- 33 cm, rozpiętość skrzydeł 52 - 58 cm, waga 125 - 200 g. W czasie migracji zalatuje do nas orzechówka z Syberii, która ma dłuższy, węższy dziób, szersza białą przepaskę na końcu ogona i jest mniej płochliwa.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Występuje w borach iglastych, zwłaszcza świerkowych, chętnie w pobliżu stanowisk z leszczyną. Na zimę magazynuje orzechy laskowe , nasiona limby i innych drzew iglastych bukiew i żołędzie. Orzechy przytrzymuje nogą i rozbija dziobem. Latem żywi się także owadami a zdarza się, że i drobnymi ssakami, pisklętami, żabami, ślimakami i dżdżownicami.. Przesiaduje na gałęziach drzew, często na skraju korony. Skacze również po ziemi. Przeważnie widzi się pojedyncze ptaki, choć zdarzają się małe zgrupowania. Poza sezonem lęgowym można ją spotkać w ogrodach i na terenach zabudowanych.
Rozwój osobniczy
Na terenach lęgowych przebywa od marca do czerwca. Skryta, choć chętnie siada na wierzchołkach świerków. Zwykle zachowuje się cicho. Gniazdo ptaki zakładają w marcu gdy las pokryty jest śniegiem, wysoko na szczytach koron drzew iglastych. Ptaki łamią zwykle świeże gałęzie wykorzystują je do budowy podstawy gniazda. Na niej układają warstwę zbutwiałego drewna, czasem łączonego z porostami. Wnętrze gniazda wyściełają suchymi trawami, mchem, czasem piórami. Samica składa od 3 do 5 zielonkawych jaj pokrytych drobnymi szarobrązowymi plamkami i wysiaduje je do 18 dni. W tym czasie karmi ją samiec. Pisklętami opiekują się oboje rodzice przez 23 dni w gnieździe . Młode po wylocie zostają z rodzicami.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.